firma rehberi scripti v3
İşe Bakış Açınızı Değiştirmekle Başlayın / Mehmet Salih SEYHAN 08/01/2015

İŞE BAKIŞ AÇINIZI DEĞİŞTİRMEKLE BAŞLAYIN. 

İşe yaklaşımımız aslında hayata yaklaşımımıza çok benzer. Anahtar “iyimserliktir”. Araştırmalar; hayata bakış açısı iyimser olan, olumsuzluklara toleransı yüksek olan kişilerin kısa ve uzun vadede çok daha yüksek performans gösterdikleri ve işin zorluklarından şikayet etmektense işi zorluklarıyla birlikte sevebildiklerini gösteriyor. Kendinizi test edin.

NE KADAR İYİMSERSİNİZ?

DBE bünyesinde yapılan araştırmalarda zor mesleklerde başarıyı yakalayan ve stresi yönetebilen kişilere bakın hangi sorular sorulmuş, nasıl cevaplar alınmış? Ne kadar iyimserim? (10 üzerinden bir puan verin, 1= Çok kötümserim, 10= Çok iyimserim) Gün içerisinde moralimi bozacak bir şey olduğunda kendimi ne kadar hızlı toparlayabiliyorum? (10 üzerinden bir puan verin, 1=çok zor toparlarım, moralimi yeniden yükseltmem çok zaman alır, 10= çok kolay toparlanırım, moralimi yeniden yükseltmem çok az zaman alır) DBE bünyesinde yapılan araştırma sonuçlarına göre zor mesleklerde başarıyı yakalayan ve stresi yönetebilen kişilerin bu soruya verdikleri ortalama puan: 10 üzerinden 7,5 civarında.

YAPTIĞINIZ İŞ KARAKTERİNİZE NE KADAR UYUYOR?

Yaptığımız iş veya seçtiğimiz meslek, yeteneklerimize ne kadar uygunsa, işi o kadar kolay ve hızlı yapabilir, yüksek performans gösteririz. 'Yapmak için doğduğu işi yapmak' diye bir tabir vardır ki çok doğrudur. Eğer yapmak için doğduğunuz işi yapıyorsanız işte o zaman daha az yorularak üstün performans gösterirsiniz. Örneğin dışadönük, yeni insanlarla tanışmayı ve insanları etkilemeyi seven kişiler satış veya müşteri ilişkilerinde; hareketli ve fazla enerjik yapısı olanlar ise sahada sürekli seyahat edebildiği bir işte başarılı ve mutlu olur. Kendi düşüncelerine yönelik yapısı olan, bireysel çalışmaktan keyif alan kişiler, proje geliştirmek, bilgisayar yazılımı üretmek gibi bireysel çalışmalarla başarıya ulaşabilir ve iş hayatından keyif alabilir.

Bu yazı 1221 kez okundu.
Yazarın Tüm Yazıları
Facebook Yorumları