firma rehberi scripti v3
Zekanın Türleri / Fatih Yılmaz 29/09/2014

Zekanın farklı türleri olduğunu biliyor musunuz? Birçoğumuz kendimizi eleştirirken ve davranışlarımız üzerinde fikir yürütürken saatler harcıyoruz.

Peki hiç sahip olduğunuz zeka türünün sizi sınıflandırdığını düşündünüz mü? Harvard Üniversitesi, Nöroloji Profesörü Dr. Howard Gardner, Çoklu Zeka teorisini geliştirdi.

Bu teoriye göre, dünyayla farklı şekillerde etkileşime geçmemizi sağlayan 8 farklı zeka tipi mevcut . Bu zeka türleri herkes için özel bir şekilde harmanlanıyor. Herkes bu farklı 8 zeka türüne sahip, yalnızca farklı oranlarda.

Sizin için araştırdığımız zeka türlerini inceleyerek kendi zeka türünüzü saptayabilirsiniz!

Kişilerarası (Sosyal) Zeka

Geçmiş yıllarda duygusal zeka gerçek anlamda ayrı bir şekilde değerlendirilmiyordu, bunun yerine zeka testleri genel zekayı ortaya koyma çabasındaydı. Gardner’ın Zeka Teorisi genel zeka düşüncesini yerle bir etti.

Kişilerarası zeka türü, Gardener tarafından duygular, düşünceler ve davranışlarla ilişkilendirilen bir tür. Kişilerarası zeka, etrafımızdakilerle nasıl etkileşim içinde olduğumuzu gösterir.

Bu zeka türü, başkalarının duygu ve hislerine karşı duyarlılığımızı ve bunlara karşı nasıl tepki veridiğimizi, iletişim kurduğumuz insanların motivasyonlarına ve tabiatlarına nasıl yaklaştığımızı belirliyor.

Öze dönük zeka

Öze dönük zeka insanın kendisine işaret eder ve duygusal zekanın içe dönük yüzü olarak tanımlanır.

Bu zeka türü kendi duygularımıza olan duyarlılığımızı, hislerimizi, endişelerimizi ve amaçlarımızı betimler.

Öze dönük zeka türü amaçlarımızı nasıl seçtiğimizi ve sonuç odaklı kararlarımızı kapsar.

Bedensel ve kinestetik zeka

Bedensel ve kinestetik zeka vücudumuzun temel hareketlerini ve temel yaşam aktivitelerini işaret ederken, aynı zamanda vücudumuzu problemleri çözmek için nasıl kullandığımızı da ortaya koyar.

 

Güçlü bedensel ve kinestetik zekaya sahip kişiler iyi fiziksel kontrole ve genellikle el-göz kordinasyonu mükemmel yetenekli kişilerdir.

Uzamsal zeka

Zekanın fiziksel türlerinden sonra Gardner, genellikle bilişsel zekayı oluşturan unsurlara yöneliyor.

Uzamsal zeka, canlandırma ve kavramsallaştırma yeteneğini ve uzamsal farkındalıkla birlikte muhakeme yeteneğini ortaya koyar.

Dilsel zeka

Adından da anlaşılabileceği gibi dilsel zeka dil ve konuşmayla ilgilidir. Dilsel zeka insanların kelimelerin anlamlarına olan duyarlılığını, konuşma ritmini ve kullanılan kalıpları gösterir.

Mantıksal matematiksel zeka

En yaygın bilinen zeka türlerinden biri olan mantıksal-matematiksel zeka, problemleri ele aldığımız mantıksal temeli ve mantıklı cevapları kapsar. Ayrıca zeka testlerinde en fazla ölçülen ve üzerinde çalışılan zeka türüdür.

Bilim adamlarının ve matematikçilerin , mantıksal matematiksel zekalarının yüksek olduğu aöylense de herkeste matematiksel zeka vardır yalnızca farklı oranlarda!

Müzikal zeka

Müzikal zekasının daha yüksek olmasını isteyen birçok kişi vardır. Müziğe, ritme, seslere ve tonlara olan duyarlılığımız müzikal zekamızı gösteriyor.

Yüksek müzikal zekaya sahip kişiler bu yetenekleriyle ritim ve sesleri kullanarak dünyayı daha hoş bir yere dönüştürüyor.

Doğal zeka

Gardner Çoklu Zeka teorisini ortaya attığı ilk zamanlarfa 7 zeka türü olduğunu söylemiş fakat daha sonra 8. Olarak doğal zekayı eklemiştir.

Doğal zeka gözlem, kavrama ve doğayla iletişimmkurma yeteneklerimizi kapsar.

 

Bu yazı 1321 kez okundu.
Yazarın Tüm Yazıları
  1. 1. Zekanın Türleri (1322 kez okundu.) - 29/09/2014
  2. 2. Bir Rüyadan Uyanmak (2837 kez okundu.) - 08/10/2014
Facebook Yorumları