firma rehberi scripti v3
Türk işi hibrit tekne. / Çağatay Gündoğdu 29/09/2014

UZAYTEM öğretim görevlisi ve proje koordinatörü Cevat Sunol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yapımı devam eden teknenin 7,5 metre boyunda, 3 metre genişliğinde olacağını söyledi.

Teknenin tamamen kendi tasarımları olduğunu, yerli malzeme kullanılarak üretildiğini anlatan Sunol, dış gövdenin kendi imalatları olan ahşap kompozit malzemeden yapıldığını belirtti.

Hazırlanan teknenin ileri  ürünü ve her türlü doğa şartına karşı da dirençli olacağını vurgulayan Sunol, şöyle devam etti: "Geliştirdiğimiz hibrit tekne projesiyle Türkiye'de öncü olmak istiyoruz. Tekne elektrik enerjisi, dizel yakıt ve yelkenlerle hareket edebilecek. Çok kapsamlı olarak enerji kaynağı kullanacak. Enerjisini kıyıda şebekeden alabilecek. Eğer seyrüsefer halinde ise ve enerjisi bitmişse güneş enerjisini kullanarak aküleri şarj olabilecek. Yelkenli halde giderken pervanenin dönmesiyle elektrik enerjisi üretecek. Kendini şarj edebilecek.

"Tamamen çevreci bir tekne"

Yapımı devam eden teknenin 9 ay sonra denize indirileceğini vurgulayan Sunol, şunları kaydetti: "Tekne tamamen çevreci, kirlilik emisyonu sıfır olacak. Çevre ve gürültü kirliliği yapmayacak. İlk tekne üretimimiz olduğu için belirli ebatta tasarladık. Daha sonra daha büyük modeller tasarlayarak balıkçı ve gezi tekneleri de yapacağız. Hem balıkçılarımızın artan yakıt giderlerini minimuma düşürmek hem de daha sağlıklı ve çevreci tekneler geliştirmek istiyoruz. Dünya bu yönde gelişme gösteriyor. Biz de üniversite olarak bugünden ülkemizin ve milletimizin hizmetine sunmak amacıyla böyle bir çalışma yürütüyoruz."

Sunol, teknenin motor ve elektronik aksamlarının da tamamen UZAYTEM bünyesinde hazırlandığını, tekne yapımıyla altyapı ve yan sanayi ürünlerini de geliştirdiklerini ifade etti.

Bu yazı 2859 kez okundu.
Yazarın Tüm Yazıları
  1. 1. Türk işi hibrit tekne. (2860 kez okundu.) - 29/09/2014
Facebook Yorumları